czwartek, 17 grudnia 2015

EDUKACJA I ZABAWA


MĄDRA SOWA




Na tej stronie pragnę przedstawić tajemnicę dziecięcego umysłu. Postaram się zamieścić pomysły sprawdzone przeze mnie i przez twórców  na pracę dydaktyczno-wychowawczą i zabawę z dzieckiem zdrowym oraz chorym na ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY
Część zajęć opracowałam na podstawie koncepcji pedagogicznych m.in. Marii Montesorii, Owidiusza Decroly.W okresie wczesnego dzieciństwa bardzo ważna jest szczególna troska jaką należy obdarzyć   dziecko, a szczególnie to chore na atopowe zapalenie skóry. Jego stan emocjonalny jest bardzo nadwyrężony, gdyż  choroba wystawia go na ogromną próbę wytrwałości i cierpliwości oraz narusza strukturę tworzącej się w tym okresie równowagi wewnętrznej tzw. normalizacji. Odnosząc się do tego co nasze maleństwa przeżywają, musimy jako rodzice zadbać, w sposób szczególny o zagospodarowanie i zorganizowanie dziecku czasu i jego przestrzeni w sposób planowy i z uwzględnieniem jego wieku. 

Pierwszym z podstawowych zagadnień, którym chcę się zająć i pokazać Wam jest temat: 
I. JAK POWSTAJE ŻYCIE

Celem doświadczenia jest zaprezentowanie dziecku w jaki sposób rozwija się życie na Ziemi.

Kiełkowanie i wzrost nasiona przenicy



Aby przedstawić dziecku etapy rozwoju pszenicy od ziarenka do kłosa, musimy dużo wcześniej zaplanować je.







*****
 II. POZNAJEMY KSZTAŁTY


Poznawanie i opanowywanie pojęć oraz ćwiczenia zdolności manualnych małego dziecka. Pragnę Wam zaproponować szczególną naukę przez zabawę dla dzieci z atopowym zapaleniem skóry jest świetna, gdyż bardzo je absorbuje, a dzięki temu nie myślą o swędzącej skórze.
Trójkąt sferyczny
Rozeta
Koło…(Opis w przygotowaniu!)




Następnie odrysowujemy kształty- ćwiczenia małej motoryki.



A potem największa frajda, czyli własna inwencja twórcza uruchomiona do pokolorowania kształtu. Wtedy powstają prawdziwe arcydzieła. Dziecko czuje się niezależnym kreatorem i artystą. Po zebraniu większej ilości prac warto zszywaczem spiąć je w "książeczkę kształtów".