sobota, 20 lutego 2016

Fazy AZS

Atopowe Zapalenie Skóry jest  jak kameleon.

Jak już wcześniej wspomniałam atopowe zapalenie skóry zmienia się w ciągu życia. Każdy okres ma swoją charakterystyczną formę, która objawia się poprzez lokalizację uszkodzeń na skórze a także rodzaj tychże uszkodzeń czyli obraz kliniczny. Pacjent musi niejako podążać za atopowym zapaleniem skóry  i się dostosowywać. Oczywiście odżywianie i odpowiednia pielęgnacja, o której piszę tu Pielęgnacja dziecka znacznie, a często prawie całkowicie ograniczą objawy atopowego zapalenia skóry , to jednak występowania ich  jest cechą determinującą atopowe zapalenie skóry.
Pierwszym , który wyróżnianym wśród okresów jest wiek  niemowlęcy,  datuje się go od urodzenia do około  drugiego roku życia. W okresie pierwszych sześciu miesięcy, często myli się z ciemieniuchą, gdyż występuje nieznaczna wysypka na twarzy, brzuszku. Wyróżniające jest jednak to, że dziecko jest niespokojne, szczególnie gdy je ciepło ubierzemy. To "ciepło" nie oznacza mocnego przegrzania, a jedynie odpowiednie do warunków atmosferycznych ubranie. U tych dzieci obserwuje się również charakterystyczne  policzki, które wyglądają jak polakierowane. W okoliczach szóstego miesiące dziecko zaczyna "świadomie" drapać czoło i główkę. Najczęściej nocą, więc rodzic rano ma smutną niespodziankę w postaci ranek i zakrwawionej pościeli. Ok. dziewiątego miesiąca dzieci już potrafią całkiem  świadomie się drapać. toteż  kaleczą sobie naskórek w na coraz rozleglejszach powierzchniach ciała i wówczas  zmiany te przybierają charakter sączących się ran, często ulegających nadkażeniom bakteryjnemu, a to z kolei powoduje, że rozlewają się po większej powierzchni ciała. Rodzice, często  nieświadomi zagrożenia, wprowadzają leczenie sterydowo- antybiotykowe, które chwilowo zalecza rany ale w perspektywie dalszej niszczy ochronną florę bakteryjną skóry i dziecko traci cały "płaszcz" ochronny. W tym momencie rozpoczyna się błędne koło w leczeniu. W ciężkich postaciach atopowego zapalenia skóry powyższe zaburzenia  mogą obejmować tułów, pośladki i kończyny po stronie wyprostnej.  Pojawiają się pręgi na szyi. Wysypki są wędrujące i co jakiś czas zmieniają swoją lokalizację. Często zaleczanie w jednym miejscu wychodzi ze zdwojoną siłą w innym i to  zazwyczaj spowodowane jest konkretnym czynnikiem, którym jest  nieodpowiednie zaleczanie  (sterydy) i inwazyjną pielęgnację. U sporej ilości dzieci zmiany skórne zanikają do końca drugiego roku życia, ale fakt pojawienia się choroby w okresie niemowlęcym podwyższa  ryzyko rozwoju innych chorób atopowych, w tym astmy.
Drugim okresem to czas wczesnego do późnego dzieciństwa, który przypada  w wieku 3 lat do około 11 roku życia. W tym okresie oczka dzieci wyglądają jak rybie to znaczy, że powieki są obrzęknięte, zaczerwienione i mocno swędzące. Dziecko przeciera oczka, a tym samym niezwykle często zanieczyszcza śluzówki resztkami kremów i maści, które uprzednio rodzic naniósł na ciało dziecka. W ten sposób oczy jeszcze bardziej są podrażnione.
U starszych dzieci rzadziej spotyka się zmiany sączące, natomiast częstsze są zmiany w postaci grudek i blaszek. Najbardziej widoczne są one na rękach, stopach, wokół nadgarstków i kostek, na grzbietach dłoni i stóp oraz w zgięciach łokciowych i podkolanowych.ę. Pot, urazy i otarcia utrudniają gojenie się zmian skórnych, co sprzyja wtórnym nadkażeniom bakteryjnym i komplikuje przebieg choroby. Zmianom skórnym  zazwyczaj towarzyszą także występowanie powiększonych węzłów chłonnych w okolicy szyjnej. Obserwowalnym jest fakt, że atopowe zapalenie skóry w tym wieku czasem ustępuje samoistnie, ale w okresie zanikania zmian występują przemijające przebarwienia skóry.
Okres młodzieńczy i wieku dorosłego - rozpoczyna się w okresie dojrzewania i niekiedy może trwać do końca życia.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz