- GENETYCZNE: jeżeli któryś z rodziców chorował lub choruje na alergię (niekoniecznie skórną). Mogła to być również alergia wziewna lub pokarmowa.
- ŚRODOWISKOWE: tutaj przede wszystkim odżywianie. W mojej ocenie to podstawowy czynnik, który decyduje także o leczeniu. Dodatkowo stosowane chemiczne środki czystości do prania, sprzątania oraz mycia naczyń. Należy stosować te ekologiczne, ulegające biodegradacji i hipoalergiczne.
- POSZCZEPIENNE: wielu rodziców obserwuje związek przyczynowo - skutkowy po przebytym szczepieniu. Około pierwszego roku życia obserwowane jest nasilenie objawów. Powyższe nie jest potwierdzone naukowo, natomiast stwierdzone na podstawie wywiadów przeprowadzonych wśród rodziców chorych dzieci.
- NASTĘPSTWO długotrwałej ANTYBIOTYKOTERAPII wówczas jelita są wysterylizowane przez leki co prowadzi do braku równowagi we florze bakteryjnej, zakłocenia pracy całego przewodu trawiennego . Równowaga flory bakteryjnej odpowiada za właściwe wchłanianie i i stan jelit, a co za tym idzie za ich szczelność.
- METBOLICZNE złe trawienie i wchłanianie treści pokarmowej. Wśród najczęściej diagnozowanych jest niedokwaszony żołądek czyli mała ilość kwasu żołądkowe lub zbyt wysokie ph (w żołądku powinno być na poziomie 1,5 , a okazuje się, że u wielu ludzi jest powyżej 7, a to już środowisko nie kwasowe a zasadowe) i wówczas taki stan grozi niebezpieczeństwem przenikania bakterii chorobowych, wpływa to także na nieprawidłowe trawienie m.in.białek ale również nie trawione są witaminy, a to prowadzi do różnych niedoborów i anemii.
- W AZS równocześnie może występować kilka czynników jednocześnie i wówczas choroba ma natężony przebieg.
- Może wystąpić tylko jeden czynnik. Należy jednak pamiętać że: